انتخاب رنگ مناسب راه پله

رنگ مناسب نقاشی راه پله ساختمان

نقاشی ساختمان مهم ترین بخش در دیزاین و طراحی دکوراسیون منزل می باشد که با سلیقه های مختلف انجام می شود، به طوری که اگر ایده ای برای رنگ فضای داخلی نداشته باشید، می توانید با رنگ های مکمل موجود مثل رنگ پرده یا مبلمان ست کنید. اما بعد از هنرنمایی های داخل خانه نوبت به نقاشی راه پله ها می رسد.

کدام رنگ مناسب نقاشی راه پله است!؟ اگر قصد دارید راه پله ها را رنگ کنید، اما نمی دانید چه رنگی برای فضای راه پله مناسب تر است، خواندن این مطلب را از دست ندهید. داتیک عمران با معرفی رنگ های مورد استفاده در راه پله، شما را برای ایجاد فضایی جذاب و همه پسند، راهنمایی می کند.

رنگ مناسب راه پله

رنگ مناسب راه پله برای خانه های قدیمی

خانه هایی که معماری قدیمی تری دارند، تمام جلوه ی خود را از رنگ آمیزی ساختمان می گیرند، بنابراین هر چقدر خلاقیت دارید در زمینه رنگ آمیزی خانه های قدیمی بکار ببرید، بخصوص راه پله ها که مسیر ورودی اصلی را تعیین می کنند و نمایان گر فضای داخلی خانه نیز هستند.

در خانه های قدیمی، راه پله ها به سبک های قدیمی طراحی می شوند که در اکثر مواقع آلودگی، خرابی یا ترک های روی دیوار کاملا مشخص می باشد و تنها یک نقاش حرفه ای می تواند پله های خسته کننده را به راه پله ای زیبا و جذاب تبدیل کند.

رنگ مناسب راه پله برای فضاهای بدون نورگیر

یکی از المان های مورد نظر برای جذاب نشان دادن رنگ، نور گیر بودن راه پله است، قبل از اینکه رنگ آمیزی را شروع کنید به فضای راه پله، تعداد پنجره ها و اینکه کدام قسمت راه پله نور بیشتری می گیرد، توجه کنید.

انتخاب رنگ مخصوص فضاها و راه پله های بدون نورگیر، یکی از دغدغه های مهم در نقاشی ساختمان می باشد که نقاشی راه پله را تحت تأثیر قرار می دهد، چراکه راه پله ها اولین فضای ورودی به ساختمان می باشند و اگر دلگیر و تاریک باشند، تأثیر منفی در روحیه ساکنان ساختمان و میهمانان می گذارد.

رنگ مناسب برای نقاشی راه پله

در نظر داشته باشید که استفاده از طیف رنگ های روشن می تواند فضای راه پله را دلبازتر و روشن تر جلوه دهد، در حالی که برخی رنگ ها مثل طوسی در عین شکیل بودن، فضای راه پله را تاریک تر می کنند.

در صنعت رنگ سازی انواع مختلفی از رنگ های جذاب و مات قرار دارند که می توانند زیبایی راه پله را دو چندان کنند، البته رنگ های روغنی براق یا رنگ های فانتزی که نخ های براق دارند، تنها در فضاهای نورگیر جلوه دارند و برای راه پله های تاریک، جذابیت خود را از دست می دهند، بنابراین رنگ های مات گزینه ی مناسبی برای انتخاب رنگ مناسب راه پله در فضاهای بدون نور می باشند.

رنگ مناسب راه پله برای پاگردهای لاکچری

در پاگرد های لاکچری در نظر گرفتن رنگ کفپوش، جنس پله، نرده و نورگیر بودن پاگرد اهمیت زیادی دارد. در خانه های لوکس که پاگردهای بدون نرده دارند، استفاده از رنگ سفید می تواند فضای باریک راه پله را روشن و مشخص تر کند، در حالی که در راه پله هایی با نرده های فلزی کلاسیک، رنگ های لوکس و مشکی مات، جذابیت راه پله را دوچندان می کنند.

نقاشی نرده و راه پله

رنگ مناسب راه پله برای خانه های آپارتمانی

در مجتمع های ساختمانی و آپارتمان های آسانسور دار، از مسیر راه پله کمتر استفاده می شود، اما در آپارتمان های بدون آسانسور، راه پله ها مسیر هر روز و پر رفت و آمد ساکنین ساختمان می باشند که بی شک اگر با رنگ های کسل کننده نقاشی شوند، بسیار خسته کننده می شوند، به همین دلیل انتخاب رنگ در نقاشی راه پله های آپارتمان ها اهمیت زیادی دارد.

در خانه های آپارتمانی برای رنگ آمیزی بخش های عمومی مثل راه پله ها باید از رنگ هایی استفاده کنید که دیرتر چرک شوند و بعد از مدتی استفاده قابل شست و شو باشند، چراکه نظافت هر هفته راه پله ها توسط خود ساکنین یا شرکت های خدماتی نظافتی صورت می گیرد که هر کدام ممکن است از شوینده های مختلف استفاده کنند، بنابراین رنگ راه پله علاوه بر اینکه باید قابل شست و شو باشد، ماندگاری و مقاومت بالایی در برابر مواد شوینده داشته باشد تا طول عمر بیشتری داشته باشد.

استفاده از رنگ های طوسی، سفید استخوانی، کرم و رنگ های خنثی، رنگ هایی هستند که چرک تاب می باشند و برای مسیر های پر رفت و آمد خانه های آپارتمانی مناسب ترند.

با توجه به اینکه رنگ های تزئینی نظیر بلکا، کنتیکس و انواع رنگ های روغنی در بازار موجود است، اما به نظر می رسد که برای فضاهای آپارتمانی نیاز به این همه تزئین نیست و رنگ های پلاستیکی پر طرفدارتر هستند.

رنگ مناسب راه پله برای خانه های ویلایی

انتخاب رنگ مناسب راه پله در خانه های ویلایی بیشتر بر اساس سلیقه ساکنین انجام می گیرد، حال اینکه به عنوان نقاش ساختمان می توانید بهترین گزینه ها را برای رنگ آمیزی راه پله ها پیشنهاد دهید.

در خانه های ویلایی بخشی از راه پله ها ممکن است مربوط به داخل منزل باشند که طبعاً هم خوانی با دکوراسیون و شکیل بودن فضای راه پله بیشتر اهمیت دارد. استفاده از رنگ های سرد یا خنثی می تواند مکمل خوبی برای راه پله های چوبی باشد حال آنکه رنگ های گرم مثل زرد، قرمز و نارنجی، باعث خاص تر شدن مسیر راه پله در فضای داخل خانه می شوند.

رنگ آمیزی پله ها در خانه های ویلایی و شخصی کاملا منحصر به فرد و زیبا می باشد که می توانید به میزان دلخواه رنگ ها را با هم ترکیب کنید و بر اساس طرحی که مد نظر دارید، رنگ مخصوص راه پله را انتخاب کنید.

رنگ مناسب نقاشی راه پله برای جنس های مختلف نرده

جنس نرده ها یکی از موارد مهم در رنگ آمیزی راه پله ها است، چرا که رنگ آمیزی نرده های فلزی با نرده های چوبی کاملا متفاوت است. در نرده های فلزی باید از رنگ های روغنی استفاده کنید که پوشش خوبی دارند و قابل شست و شو هستند، چرا که نرده ها در تماس مستقیم با دست می باشند و بیشتر در معرض آلودگی هستند و برای رعایت بهداشت باید بصورت دوره ای شسته شوند.

رنگ آمیزی نرده ها باید به گونه ای باشد که مرز بین پله ها با دیوار و فضاهای مابین ساختمان را به خوبی مشخص کند. در آپارتمان هایی که ارتفاع راه پله ها زیاد است، نرده ها باید رنگی باشند که حتی در تاریکی مشخص کننده ی مسیر باشند.

در اغلب راه پله ها، بهتر است رنگ نرده ها متضاد از رنگ دیوارها و راه پله باشد تا جلوه ی بیشتری برای راه پله ایجاد کند، برای مثال اگر راه پله سفید است، رنگ های قهوه ای یا شکلاتی خودش را به خوبی نشان می دهد و اگر راه پله ها طوسی و خاکستری بود، نرده های سفید رنگ جذابیت بهتری دارند، هر چند که نرده های فلزی طلایی رنگ در راه پله های سفید مرمری، ترکیبی تجملاتی و لوکس را ایجاد می کنند.

رنگ مناسب برای پوشش دیوار راه پله

دیوار مهمترین بخش راه پله است که مسیر پله ها را پوشش می دهد، بنابراین رنگ مخصوص راه پله باید در عین هم خوانی، تضاد لطیفی از رنگ ها را در مسیر پله ها و دیوارهای اطراف رعایت کند.

اگر رنگ دیوار را نسبت به پله ها، تیره تر یا روشن تر انتخاب کنید، باعث وضوح تصویر پله می شود که این برای راه پله های وسیع تر جذابیت بیشتری دارد، حال آنکه راه پله های باریک با سقف های کوتاه، استفاده از هارمونی رنگ در طیف های روشن، مسیر را دلبازتر می کنند.

چند ایده برای رنگ آمیزی راه پله های داخلی

راه پله رنگارنگ

اگر راه پله به اتاق خواب کودک دلبندتان ختم می شود، می توانید مسیر پله ها را شبیه یک جعبه مداد رنگی کنید، به طوری که هر پله با یک رنگ نقاشی شده باشد، اینگونه در یک مسیری جذاب کودکتان را تا اتاق خوابش راهنمایی می کنید.

راه پله اتاق کودک

 

راه پله مدرن

جوان ترها از راه پله های مدرن بیشتر استقبال می کنند، بنابراین در انتخاب رنگ راه پله هایی که به اتاق افراد جوان خانواده ختم می شوند بیشتر احتیاط کنید، چراکه انتخاب محدود تری دارید و باید حداقل با دو یا سه نوع رنگ کل فضای راه پله را به فضایی مدرن تبدیل کنید.

رنگ آمیزی مدرن راه پله

راه پله کلاسیک

در رابطه با راه پله های کلاسیک دو حالت وجود دارد، پله های سنگی با نرده های فلزی و پله های چوبی با نرده های تراش خورده از جنس چوب. برای پله های سنگ مرمر سفید، نرده هایی به رنگ طلایی جذاب ترند.

در حالی که برای پله های سنگی گرانیت تیره، نرده هایی به رنگ دودی و نوک مدادی، شکیل تر می باشند، حال آنکه در راه پله های چوبی، استفاده از رنگ های قهوه ای مایل به رنگ چوب و رنگ سفید مناسب ترمی باشند.

راه پله کلاسیک

راه پله بدون نرده

برای رنگ آمیزی راه پله هایی که نرده ندارند، باید از رنگ هایی استفاده شود که ترکیب زیبایی از شمایل پله و دیوارها را نشان دهد. در این رابطه دو پیشنهاد داریم که می توانید برای راه پله های بدون نرده انتخاب کنید، استفاده از رنگ های متضاد که مرزهای راه پله را مشخص تر می کند و همچنین انتخاب رنگ از میان مجموعه طیف سرد یا گرم که می تواند هارمونی رنگ ها را در راه پله نمایش دهد.

رنگ آمیزی راه پله

البته سبک هایی هم وجود دارد که در آن دیوارها با طرح های فانتزی و هندسی شلوغ رنگ آمیزی می شوند که جلوه ی بهتری به پله های ساده و یکرنگ می دهند.

 

جهت دریافت مشاوره رایگان و سفارش رنگ آمیزی نرده و راه پله با شماره های زیر تماس بگیرید:

۰۲۱۲۶۸۵۰۲۶۴
۰۲۱۸۸۶۴۸۸۹۳

 

نویسنده: آمنه ظریفی

گروه تولید محتوای تیم طراحی سایت باران

نظر

  • هنوز نظری ندارید.
  • افزودن دیدگاه